وزیر علوم : صیانت از منافع ملی، فردی و اخلاق و آبرو؛ وظیفه مدیران حراست‌ دانشگاه‌ها است

1653840299-img-20220529-wa0057

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وظیفه مدیران حراست، وظیفه سنگینی است و حراست تجمیعی از شبکه فضیلت‌هاست که این مهم ظرفیت بالایی می‌طلبد، گفت: حراست از اخلاق، ایمان، آبرو، بصیرت و معرفت و همچنین صیانت از منافع فردی و ملی وظیفه اصلی مدیران حراست دانشگاه‌هاست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در نشست سراسری مدیران حراست دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ با محوریت «جهاد تبیین و رویکردهای حراستی» به میزبانی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران برگزار شد، خطاب به حاضرین در جلسه گفت: شما مدیران حراست دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری نیروهای مورد وثوق انقلاب و نظام و عزیزانی هستید که وظیفه آنها صیانت از صداقت است.

وی با بیان اینکه بحث «حراست» وظیفه بسیار سنگینی است تصریح کرد: وظیفه شما بزرگواران، حراست از آبرو، منافع ملی و فردی، اخلاق، ایمان، صداقت، بصیرت و معرفت است و به عبارتی حراست تجمیعی از همه خوبی‌ها و شبکه فضائل است که این مهم ظرفیت بالایی می‌طلبد.

وزیر علوم بیان کرد: در دوران پسا کرونا و بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها و آموزش حضوری پس از یک وقفه دوساله، نسل‌های جدید دانشجویان با رویکردها و افکار جدید وارد دانشگاه‌ها شدند که باید با منطق، علم، حوصله و سعه صدر با دانشجویان عزیز برخورد شود.

وی بیان کرد: نیروهای حراست در صف اول هستند و باید برنامه‌ریزی کنند تا از ظرفیت اساتید و کارمندان ارزشی، تشکل‌های اسلامی و کانون های فرهنگی بهره مند شوند.

وزیر علوم افزود: باید روسای دانشگاه‌ها را توجیه کرد که دست معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی را برای فعالیت‌های فوق برنامه باز بگذارند تا شرایطی ایجاد شود که به صورت غیر مستقیم و در قالب برنامه‌های خاصی جنبه‌های آموزشی، قانون مداری، رعایت آزادی در چارچوب قانون و احترام به حریم خصوصی دیگران را آموزش دهند. یک شهروند عالم و دانشجو باید جامعه پذیری بالایی داشته باشد و قوانین را محترم بشمارد و آزادی را در چهارچوب قانون بپذیرد.

دکتر زلفی‌گل در بخش دیگری از سخنان خود از مدیران حراست دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری درخواست کرد با معاونان آموزشی، فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خود ارتباطات گسترده ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه عقل یعنی «پیشگیری» و حراست یعنی «عقل»؛ خاطرنشان کرد: عقل بر اثر تجربه به دست می‌آید و کار حراست یعنی کار عاقلانه. یکی از هنرهای حراست آن است که قدرت پیش‌بینی و پیشگویی داشته باشد.

دکتر زلفی‌گل با بیان اینکه آیین نامه مدیریت دانشگاه‌ها در حال بازنگری است افزود: در این آیین نامه، مدیریت حراست دانشگاه‌ها، عضو هیئت رئیسه آن دانشگاه‌ها خواهند بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

 

گزارش تصویری