کلاهبرداری به روش ابلاغیه قضایی در سامانه ثنا

6788652 123 - Copy

با وجود تاکیدات زیاد پلیس فتا و قوه قضائیه در خصوص پیامک های کلاهبرداری ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا، متاسفانه باز هم تعدادی از همشهریان در دام این گونه پیامک ها می افتند.

اخیرا نیز یکی از همکاران محترم در دام این روش کلاهبرداری قرار گرفته است که خوشبختانه با هشیاری به موقع، متوجه قصد سودجویان شده و مانع اقدامات بعدی کلاهبرداران گردیده است.

ولی متاسفانه زمانی که بر روی لینک در پیامک کلیک کرده یک بدافزار در گوشی وی نصب شده است، و به این شیوه در دام سودجویان قرار گرفته و صدها پیامک از شماره موبایل وی برای شماره های ناشناس ارسال شده و ناخواسته در حلقه پازل شبکه کلاهبرداری سودجویان قرار گرفته است!
WhatsApp Image 2022-02-23 at 09.17.13در این نوع کلاهبرداری، مجرمین با استفاده از ارسال یک پیامک حاوی لینک، از قربانی خود می خواهند که جهت مشاهده شکوائیه بر روی لینک کلیک کند.

در برخی از موارد فرد به سایتی جعلی جهت مشاهده ابلاغیه هدایت می شود و در اینجا با درخواست پرداخت مبلغ ناچیزی در قبال مشاهده ابلاغیه کلیه اطلاعات کارت بانکی فرد را دریافت نموده و نسبت به برداشت موجودی حساب اقدام می کنند.

در روش دیگر زمانی که کاربر بر روی لینک کلیک نماید، ظاهرا اپلیکیشن دانلود می شود، ولی در واقع یک نوع بدافزار است، که با نصب آن بر روی گوشی، مجدد فرد را به صفحه جعلی پرداخت اینترنتی هدایت می کند تا در صورت ورود اطلاعات کارت بانکی توسط کاربر، نسبت به برداشت موجودی فرد اقدام نمایند.

در این روش علاوه بر تلاش برای خالی کردن حساب فرد قربانی، با نصب بدافزار بر روی موبایل کاربر بدون اطلاع وی شروع به ارسال همان پیامک کلاهبرداری از خط قربانی، برای صدها شماره ناشناس می کنند و بدین ترتیب یک شبکه هرمی جهت به دام انداختن قربانیان بیشتر با سوء استفاده از دیگر قربانیان ایجاد می نمایند و در واقع ردپای خود را نیز به این شیوه پاک می نمایند، چراکه پیامک از سمت فردی برای افراد دیگر ارسال می شود که خود نیز یک قربانی است!

چند نکته قابل توجه در این خصوص:

۱. پیامک اصلی سامانه ثنا، فاقد لینک است.

۲. در صورت دریافت پیامک های مشکوک و حاوی لینک پرداخت به هیچ وجه بر روی لینک کلیک نکنید بلکه با مراجعه به سایت رسمی مربوطه، نسبت به بررسی صحت پیامک دریافتی اقدام نمایید. به عنوان مثال سایت رسمی ابلاغیه قضایی ثنا ( eblagh.adliran.ir ) می باشد که در نمونه کلاهبردای ذکر شده با استفاده از همان نام در دامنه دیگری به این شکل اعلام شده: ( adliran . ws )

۳. به سرشماره دریافت پیامک توجه کنید در این مورد ذکر شده، پیامک از یک شماره شخصی برای فرد ارسال شده است ( هر چند در صورت ارسال از سرشماره های غیرشخصی نیز بایستی دقت و بررسی لازم برای مشخص شدن صحت آن انجام شود)

۴. به هیچ وجه برای مشاهده ابلاغ قضایی، نیاز به واریز وجه نیست.

۵. ابلاغ الکترونیک برای کسانی ارسال می‌شود که پیش از آن در سامانه ثنا ثبت نام کرده‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

 

گزارش تصویری