چطور سارق را از سرقت خودروی‌مان منصرف کنیم؟!

sddfgsffsdfsdf

اولین مورد از نکات مهم در زمینه سرقت خودرو، علت‌یابی این اتفاق است که معمولا چه سهل‌‌ انگاری‌هایی منجر به این اتفاق می‌شود؟ البته اگر بحث ایمنی خود خودرو را کنار بگذاریم، به خودی خود سرقت زمانی رخ می‌دهد که صاحب خودرو یک سری کارهایی را که نباید انجام دهد، انجام داده و در صورت بدشانس بودن خودروی خود را از دست می‌دهد.

 1.تجهیزات بازدارنده

در گام اول دیدن یک میلۀ فلزی بزرگ که مانع حرکت فرمان می شود، یک بازدارندۀ بصری خوب است.

بسیاری از سارقین خودروها تنها با دیدن تجهیزات ضد سرقت آن ها را رها کرده و به سراغ دیگری خواهند رفت پس در مرحله ی اول از تجهیزاتی استفاده کنیم تا در هر حالت از بیرون خودرو قابل رویت باشند و دزد را از انتخاب خودرو منصرف کند:

 • قفل قابل رؤیت فرمان: از حرکت فرمان جلوگیری می‌کند.
 • قفل پدال خودرو: پدال ترمز و کلاچ را قفل می‌کند.
 • قفل دنده: باعث متوقف شدن حرکت دنده می‌شود.
 • قفل چرخ: از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند.
 • قفل کاپوت و قفل ECU: از دستیابی سارق به سیستم امنیت،ECU و باتری خودرو جلوگیری می‌کند.


نکته مهم در این زمینه استفاده از قفل‌های با کیفیت است. صرفه‌جویی در زمینه خرید قفل فرمان و قفل پدال بدترین اشتباهی است که هر فرد می‌تواند مرتکب شود. البته باید بدانید برای بعضی از سارقین قفل پدال مساله حل‌نشدنی نیست و به صورت کلی دلیل اصرار به استفاده از این قفل‌ها، نه ایمن‌شدن کامل خودرو بلکه منصرف کردن سارق از سرقت خودرو است!

 2.سیستم الکترونیکی ضد سرقت:

 • دزدگیر: اولین و مهم ترین سیستم ضد سرقت برای تمامی خودروها دزدگیرهای الکترونیکی موجود در بازار است سیستم‌های امنیتی که در زمان باز شدن درها، کاپوت و صندوق عقب، با صدای بلند آژیر می‌کشد و راننده را از سرقت احتمالی آگاه می کند.
 • سوییچ مخفی: یک سوییچ و حلقه زنجیر ارزان قیمت به هم تابیده شده با سیم سوییچ استارت خودرو به خوبی یک سوییچ مخفی است.
 • سوییچ قطع‌کننده سوخت: دریچه‌ا‌ی که سوخت را قطع می‌کند.
 • جی پی اس: نسل جدید دزدگیرها امکان نمایش محل دقیق خودرو از طریق GPS و حتی خاموش کردن موتور از راه دور را دارند.

 

 3.دیگر اقدامات مهمی که باعث جلوگیری از سرقت خودرو می‌شود

در این بخش از مطلب به مواردی می‌پردازیم که قبل از هر اتفاقی می‌تواند از سرقت خودرو جلوگیری کرده و بسیاری از تلخ‌کامی‌ها را از صاحبان خودروها و خانواده‌هایشان دور نماید.

 • عادت قفل کردن خودروحتی برای یک لحظه!

این یکی به نظر خیلی ساده می‌آید اما باز هم نادیده گرفته می‌شود. دزدی که به دنبال سرقت اتومبیلی است، به دنبال وسیلۀ نقلیه ای می‌گردد که مالک آن مهربان است. مرحله اول را برایش کامل می‌کند و دسترسی آزادانه به محتویات خودرو را برای او فراهم می‌سازد. نه اینکه شما عمدا درب خودرو را قفل نکنید ولی کوچک ترین سهل انگاری حتی در چند ثانیه برای باز گذاشتن درب خودرو می تواند فرصت کافی برای سارقان باشد. عادت کنید که همیشه سویچ را خارج و در را قفل کنید. حتی برای توقف های کوتاه درب منزل خودتان.

 •  آن را در پارکینگ پارک کنید

دزدان اتومبیل همیشه به دنبال ماشینی هستند که در خیابان پارک شده باشد. اگر ماشینتان در خیابان نباشد احتمال دزدیده‌شدنش با درصد بالایی کمتر می شود.

 • با همسایگان همکاری داشته باشید

اگر شما و چندین همسایه شما اقدام به پارک کردن خودرو در خیابان می کنند می توانید با یک همکاری مناسب به نحوی خودرو ها را در کنار یک دیگر پارک کنید که احتمال خارج کردن خودرو ها از پارکنیگ به سختی امکان پذیر باشد. نحوه پارک کردن خودرو ها بستگی به محل پارک  دارد ولی خوب می توانید با یک همفکری این کار را عملی کنید.

 • اشیاء با ارزش را در معرض دید قرار ندهید

شما ( در جایگاه یک سارق ) یک ماشین را با جعبۀ دستمال کاغذی کف آن می‌بینید. در جلوی آن ماشین دوم را می‌بینید که در آن یک آی‌پد، سیستم مسیریاب و یک ساعت مچی روی صندلی مسافر افتاده است. تمایل دارید کدام ماشین را بدزدید؟ کاری کنید که به نظر برسد هیچ چیز قیمتی در ماشینتان وجود ندارد. حتی می توانید در زمان پارک خودرو درب داشبورد را باز بگذارید تا خیال دزد از نبود وسایل ارزشمند درون خودرو راحت شود.

 • به اتومبیلتان رسیدگی کنید

جرم شناسی بیان می‌کند نظارت و نگهداری محیط‌های شهری در یک وضعیت خوب ممکن است از خراب‌کاری بیشتر و همچنین از تشدید جرم‌های جدی‌تری جلوگیری کند. در پی این نظریه، اتومبیلی که به خوبی از آن نگهداری شود سارقان خودرو را می ترساند. تمیز و منظم نگه داشتن خودرو احتمال میل سارقان به سرقت را کمتر می کند و از سوی دیگر خودرو هایی که نامنظم و به هم ریختن هستند میل سارقان را به سرقت آن بیشتر می کند. اگر ببینند که شما به اتومبیلتان اهمیت می‌دهید و از آن مراقبت می‌کنید، حدس می‌زنند که به احتمال زیاد شما زنگ اخطاری دارید، که به احتمال زیاد شما راهی برای پیدا کردن اتومبیلتان دارید و به احتمال زیاد شما به ایمنی ماشینتان دقت می‌کنید.

 • محل مناسب برای پارک کردن خودرو

اگر اتومبیلتان را در محلی پارک کنید که از نظر آماری میزان جرم و جنایت در آن زیاد است، در مقایسه با محلی که از نظر آماری امن‌تر است و نور خوب و نگهبانی عالی دارد، احتمال بیشتری برای سرقت اتومبیلتان وجود دارد. دقت داشته باشید که پارک کردن خودرو در نزدکی درب یا وپنجره منزل، مکان های پر نور، در نزدیکی مغازه ها و فروشگاه هایی که از آشنایان شما به حساب می آیند مکان های خوبی برای پارک کردن هستند.

 

دیدگاه‌ها   

+2 #1 مهدی 1397-10-24 08:43
تشکر .موارد تان خوب بود ومفید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

 

گزارش تصویری