خطوط ۹۰۹ ترفندی برای خالی کردن جیب مردم

126185481

رئیس پلیس فتای استان خراسان رضوی از شیوه جدید کلاهبرداری در پوشش پرده « شما شرایط استخدام در بانک ... را کسب کرده اید « برداشت و در این زمینه به شهروندان هشدار داد.

سرهنگ جواد جهانشیری در تشریح این ماجرا گفت: پس از آنکه چندین گزارش به پلیس فتا مبنی بر صدور صورت حساب های غیر منطقی برای تلفن برخی از شهروندان واصل شد، از کارشناسان پلیس فتای استان خواسته شد تا روی موضوع تمرکز و دلیل این افزایش هزینه قبوض را مورد کاوش قرار دهند.

ترفندی برای خالی کردن جیب مردم!

وی افزود: در ادامه با توجه به رصد و پایشی که توسط كارشناسان پلیس فتا در فضای سایبری صورت گرفت، آن ها متوجه شدند که پشت پرده ماجرا ترفند كلاهبردارانه ای نهفته که توسط برخی سودجویان فضای سایبری برای سر کیسه کردن كاربران فضای مجازی استفاده می شود.

رئیس پلیس فتای استان در تشریح نحوه کلاهبرداری رخ داده بیان داشت: در این شگرد كلاهبردارانه، سودجویان فضای سایبری با پیشنهادهایی نظیر كاریابی، شما شرایط استخدام در بانک... را کسب کرده اید، فروش خودروی ثبت نامی و دیگر آگهی های مشابه كه حس كسب منفعت مالی را در كاربر ترغیب می کند ، از طعمه خود می خواهند برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره تماسی که با پیش شماره *** 909 شروع می شود، تماس بگیرند. همچنین آنها لینك تبلیغاتی که مخاطب را به سمت تماس با شماره مذکور سوق می دهد در شبكه های اجتماعی و یا پیام رسان های مختلف بویژه كانالهای تلگرامی منتشر می کردند.

هرچه مخاطب بیشتر پشت خط، سود بیشتر!

سرهنگ جواد جهانشیری در ادامه توضیح این شگرد كلاهبردارانه افزود: تماس با پیش شماره مذکور هزینه به مراتب بالاتری از مکالمه های معمولی دارد و برای اینکه افراد سودجو به منافع مالی خود برسند، مخاطبی را که خام وعده و یا تبلیغ آنها شده را پس از برقراری تماس به بهانه های مختلفی مانند اتصال به کارشناس و...پشت خط سرگرم کرده تا تعداد دقایق ارتباط تلفنی افزایش یابد.گاهی هم این اتلاف وقت به بهانه كسب اطلاعات بیشتر از تماس گیرنده، موجب تحمیل هزینه تلفن سنگینی به طعمه می شود که نتیجه آن هم در پایان دوره مکالمه ماهیانه و روی قبوض ارسالی اعمال خواهد شد.

هزینه صد برابری تماس با خطوط 909

وی تصریح كرد: شهروندان محترم جویای كار به خاطر داشته باشند پیش از برقراری ارتباط تلفنی با این گونه شماره ها ابتدا با مراجعه به سایت رسمی سازمان یا نهاد مربوطه از صحت و سقم پیشنهاد دریافتی مطلع شده و به طور كلی پیش از هرگونه برقراری تماس تلفنی با پیش شماره 909 كه همان خطوط اجاره ای تلفنی هوشمند مخابراتی می باشند، باید توجه داشته باشند که هزینه اینگونه تماس ها بیش از صد برابر مکالمه عادی خواهد بود. همچنین از تمامی كاربران تقاضا می شود در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را از طریق نشانی سایت بخش ارتباطات www.cyberpolice.ir پلیس فتا به نشانی مردمی با کارشناسان درمیان بگذارند.

منبع: روزنامه قدس

 

دیدگاه‌ها   

+3 #1 یه همکار 1397-10-08 09:38
باسلام و احترام
از اطلاع رسانی مفید شما تشکر نموده و برایتان آرزوی توفیق بیش از پیش دارم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

 

گزارش تصویری