در حفظ رمز خود کوشا نباشید!

 60

بارها پیش آمده که لو رفتن رمز یک کارت‌بانکی، همه دارایی صاحب کارت را در معرض خطر قرار داده، اما یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های رمزنگاری بانام (رمز یک‌بارمصرف) این مشکل را حل کرده است.

برای همه دارندگان کارت‌های بانکی پیش آمده که در مکانی عمومی مجبور شده‌اند رمز کارت خود را با صدای بلند اعلام کنند. این اقدام می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد، چون امکان سرقت کارت و سوءاستفاده از آن را افزایش می‌دهد.

در خریدهای اینترنتی این خطر بسیار بیشتر است، چراکه سایت‌های بسیار زیادی مشغول سرقت اطلاعات بانکی افراد در خریدهای اینترنتی غیرواقعی موسوم به فیشینگ هستند. در این روش، خریدار با خیال اینکه مشغول خرید اینترنتی است، همه اطلاعات ازجمله رمز دوم خود را در سایت وارد می‌کند و دست سارق را در سوءاستفاده از موجودی کارت باز می‌گذارد.

رمز کارت، مهم‌ترین مشخصه کارت است، به‌طوری‌که نمی‌توان بدون وجود آن از موجودی حساب برداشت کرد، درنتیجه به‌صورت سنتی به دارندگان کارت‌های بانکی توصیه می‌شود رمز اول و دوم را در دوره‌های زمانی متناوب تغییر دهند.

این روش اگرچه کارآمد است، اما تغییر مکرر رمز از طریق خودپردازها برای دارندگان کارت‌های بانکی زمان‌بر و گاه خسته‌کننده است.

اخیرا بانک ملّی ایران برای حل این مشکل، روشی نوین و پیشرفته و درعین‌حال ساده را راه‌اندازی کرده است. در این روش که از طریق یک اپلیکیشن نصب‌شده بر روی گوشی‌های هوشمند پیاده‌سازی می‌شود، دارنده ملی کارت می‌تواند یک رمز یک‌بارمصرف دریافت کند. این رمز که توسط (اپلیکیشن ۶۰) تولید می‌شود، تنها ۶۰ ثانیه اعتبار دارد و پس‌ازآن مصرفی نخواهد داشت، بنابراین خطر لو رفتن رمز، هرگز دارنده کارت را تهدید نخواهد کرد.


سامانه 60 برای چه محیط هایی مناسب است؟

  • ﺧﻮدﭘﺮدازﻫﺎی ﻣﺸﮑﻮک و نصب شده در ﻧﻘﺎط ﻧﺎ اﻣﻦ
  • پایانه های فروش (POS) ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﻓﺮوﺷﮕﺎﻫﻬﺎی ﮐﻢ اﻋﺘﺒﺎر
  • ﭘﺎﯾﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﻓﺮوش ﻣﻮﺑﺎﯾﻠﯽ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﮐﺴﺐ و ﮐﺎرﻫﺎی ﻓﺎﻗﺪ ﻣﮑﺎن ﻣﺸﺨﺺ (دﺳﺖ فروش های ﺑﯿﻦ راﻫﯽ و ...)
  • ﺧﺮﯾﺪﻫﺎی اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ در ﺳﺎﯾﺘﻬﺎی ﻧﺎﺷﻨﺎس
  • در مکان هایی ﮐﻪ ﭘﺬﯾﺮﻧﺪه، اﻣﮑﺎن ورود رﻣﺰ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺸﺘﺮی را از وی ﺳﻠﺐ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

نکته: کاربر ﺑﺠﺎی اﺳﺘﻔﺎده از رﻣﺰ اول/دوم ﺧﻮد، از رﻣﺰ اول/دوم ﯾﮏ ﺑﺎر ﻣﺼﺮف ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ اﭘﻠﯿﮑﯿﺸﻦ در ﮔﻮﺷﯽ ﻫﻮﺷﻤﻨﺪ وی ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﯽ ﺷﻮد؛ اﺳﺘﻔﺎده میﻧﻤﺎﯾﺪ. اﯾﻦ رﻣﺰ، ﺑﺮای ﻣﺪت ﮐﻮﺗﺎﻫﯽ ﻣﻌﺘﺒﺮ اﺳﺖ و ﺑﻌﺪ از آن، اﻋﺘﺒﺎرش را از دﺳﺖ ﻣﯽ دﻫﺪ. ﻟﺬا، اﻓﺸﺎ ﺷﺪن اﯾﻦ رﻣﺰ، ﺧﻄﺮی ﻧﺨﻮاﻫﺪ داﺷﺖ.

 

برای دانلود اپلیکیشن ۶۰ و همچنین دریافت راهنمای چگونگی استفاده، می‌توانید از اینجا به صفحه این اپلیکیشن مراجعه کنید.

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 همون همکار قبلی 1397-07-10 11:29
سلام
به خاطر بروزرسانی های به موقع و به هنگام و مطالب مفید و ارزندتون کمال تشکر رو دارم.
با آرزوی سلامتی و بهروزی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

 

گزارش تصویری