پشت پرده حذف تلگرام طلایی از روی گوشی ها توسط گوگل پلی

Telegram-Delete-Account

تلگرام برای ارائه نسخه بلاکچین خود نیاز دارد پوسته‌های غیررسمی‌اش حذف شوند و اقدام اخیر گوگل به همین دلیل بوده است.

 

چهارشنبه گذشته کاربران ایرانی پیامی را از گوگل دریافت کردند مبنی بر اینکه تلگرام طلایی و هاتگرام فاقد امنیت و ناقض حریم خصوصی هستند و فردای آن روز یعنی پنجشنبه این خبر در فضای مجازی پیچید که  گوگل پلی با ادعای ناامن و مخرب بودن  تلگرام طلایی و هاتگرام، این نرم‌افزار را از روی موبایل‌های اندرویدی حذف کرد!

 سرویس امنیتی فروشگاه نرم‌افزاری گوگل (گوگل پلی) که با نام سپر ایمنی پلی (Play Protect) شناخته می‌شود، برای امنیت تلگرام طلایی خطا داده و به کاربران پیشنهاد لغو نصب یا پاک کردن آن را داده است.

در این خطای امنیتی پلی پروتکت درباره تلگرام طلایی مشخصاً گفته می‌شود این نرم‌افزار تلاش دارد از اطلاعات شخصی شما جاسوسی کند. این اطلاعات شخصی شامل فهرست تماس‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها و صداهای ضبط شده است. پس از این هشدارها، آنتی‌ویروس Play Protect تلگرام طلایی و هاتگرام را به علت آنچه که تلاش برای به سرقت بردن اطلاعات حساس عنوان کرده، مسدود و از روی گوشی افراد پاک کرده است.


یک بام و دوهوای گوگل!

google-play-device-details-dd-img-1-041016 18

اما این اقدام عجیب گوگل و سیاست‌های یک بام‌ودو هوای این شرکت بزرگ آمریکایی با انتقادهای بسیاری در داخل همراه شد چراکه بارها اسناد جاسوسی و عدم امنیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر در رسانه‌های جهان منتشر شده است اما سرویس گوگل هیچ اقدامی برای مقابله با این شبکه‌های اجتماعی انجام نداده، در حالی که اپلیکیشن‌های ایرانی را بدون اجازه کاربران و در یک حرکت عجیب حذف کرده است.

به طور مثال بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، سنای آمریکا در تاریخ ۹ جولای ۲۰۰۸ لایحه اصلاح قانون نظارت بر اطلاعات خارج (foreign intelligence surveillance act) را تصویب کرد که طبق آن به شرکت‌های ارتباط از راه دوری که در برنامه‌های شنود شرکت دارند، مصونیت قانونی و به دولت آمریکا اجازه می‌داد برای اهداف ضدتروریسم به استراق سمع ارتباطات بین‌المللی بین ساکنان داخل و افراد خارج از کشور بدون موافقت دادگاه بپردازد. طبق قانون ذکرشده شرکت‌های مستقر در آمریکا وظیفه دارند به درخواست‌های دولت برای تسلیم اطلاعات کاربران خود پاسخ دهند. گوگل برای در اختیار گذاشتن اطلاعات کاربرانش به وزارت خارجه‌ آمریکا به صورت علنی توافقنامه امضا کرده است و مسلماً فیسبوک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جولیان آسانژ مؤسس سایت جنجالی ویکی لیکس که سال گذشته هزاران سند محرمانه جنگ‌های عراق و افغانستان و همچنین اسناد کاملی از وزارت خارجه آمریکا را افشا کرده است، در مصاحبه با شبکه راشاتودی می‌گوید: «فیسبوک به صورت اتوماتیک اطلاعات محرمانه افراد را جمع‌آوری و ثبت می‌کند و سپس این اطلاعات را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد. فیسبوک جزئی‌ترین اطلاعات افراد، عادات، روابط اجتماعی، آدرس، محل تولد و وابستگان افراد را جمع‌آوری و تمام این اطلاعات را در اختیار مقامات آمریکا قرار می‌دهد. باید بدانید زمانی که در صفحه فیسبوک دوستانی برای خود اضافه می‌کنید، به طور رایگان برای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا فعالیت می‌کنید و اطلاعات را در اختیار آنها می‌گذارید».

 

طبق نقشه راه تلگرام، تا سال 2019 تمام نسخه های غیررسمی حذف می شوند

سیدعلیرضا آل‌داودکارشناس فضای مجازی ، در این رابطه اظهار کرد: اقدام اخیر گوگل  بعد از اینکه چندین بار حساب‌های کاربری ایرانی‌ها در یوتیوب، توییتر، فیسبوک و اینستاگرام را حذف کرده بودند، کاملاً قابل پیش‌بینی بود. در حالی که ما پس از این اتفاقات و اقدامات خصمانه‌ای که شبکه‌های اجتماعی خارجی علیه ایران اعمال کردند، پاسخ درست و مناسبی نداده بودیم و نسبت به آنها منفعل عمل کردیم. مشخص بود که گوگل به خودش اجازه می‌دهد به تلفن همراه مردم ایران دستبرد زند و حاکمیت آمریکایی را روی تلفن‌های همراه کاربران ایرانی  پیاده‌سازی کند و برای چندمین بار حقوق بشر و آزادی را نقض کند.

آل‌داود درباره علت این اقدام گوگل گفت: باید گفت که طبق نقشه راه منتشرشده توسط تلگرام، این پیام‌رسان قصد دارد تا انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی نسخه‌ی بلاکچین را ارائه کند که یکی از خطرات بسیار جدی آن برای ما ارز دیجیتال تلگرام است که به اسم گرام معروف است. طبق این نقشه راه تلگرام، تمام نسخه‌های غیررسمی تلگرام مانند تلگرام طلایی، هاتگرام و امثال اینها برای ارتقای امنیت و حریم خصوصی کاربرانی که در تلگرام قصد فعالیت اقتصادی دارند، باید حذف شوند.

در ادامه تصاویری از نقشه راه تلگرام و فعالیت‌های آتی این پیام‌رسان در جهان را مشاهده می‌کنید.

9810897 606

وی با اشاره به هدف تلگرام در کشور‌هایی مانند ایران اظهار کرد: نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که غرب برای پروژه‌های براندازی، تغییر رفتار و حمایت از جریان غرب‌گرا و مدیران غیرانقلابی روی تلگرام حساب ویژه باز کرده است که متاسفانه همین بستر آسیب‌های زیادی را در حوزه امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به کشور رسانده است. در واقع تلگرام به عنوان یک ماشین جنگی بستری را برای جنگ شناختی ادراکی و هیبریدی دشمن در داخل کشور باز کرده است. نکته دوم سرقت بیگ‌دیتای کشور است که متاسفانه در ۴ سال گذشته به همراه ذائقه‌سنجی و ذائقه‌سازی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با بستر کانال‌های یکطرفه که امکان پاسخگویی به شبهات آن‌ها وجود ندارد انجام شده است و متاسفانه کشور را در حوزه‌ فیک‌نیوز، شایعات، دسترسی ضدانقلاب و گروه‌های تروریستی برای یارگیری و ایجاد شبهات و تخریب اعتقادات و تبلیغات مخرب در این فضا باز کرده است.


پیام رسان های داخلی قربانی سیاست های دولت

1542519600

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به شروع فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام در کشور پس از فیلترینگ تلگرام گفت: درخصوص هاتگرام و تلگرام طلایی ما از روز‌های اولی که قرار شد با تلگرام برخورد شود و فیلترینگ صورت گیرد، با این دو پوسته‌ تلگرام مخالف بودیم چراکه دولت باید به جای سرمایه‌گذاری روی بستری که عملاً تلگرام را در کشور زنده نگه داشته بود، روی پیام‌رسان‌های داخلی سرمایه‌گذاری می‌کرد، زیرا ما از بستر پیام‌رسان تلگرام که به صورت کاملاً آشکار با سرویس‌های اطلاعاتی غربی و آمریکا و رژیم صهیونیستی همکاری می‌کند، آسیب دیده بودیم. از این دست آسیب‌ها می‌توان به حمله اقتصادی، حمله تروریستی به مجلس، چند حمله تروریستی دیگر، حملات فرهنگی و فعالیت جریان ضدانقلاب و جریان نفوذ در داخل کشور که متاسفانه آسیب‌های زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به ما رسانده‌اند، اشاره کرد.

آل‌داود ادامه داد: تیم امنیتی دولت که سازندگان و حامیان تلگرام طلایی و هاتگرام بودند با این استدلال که بعد از فیلترینگ تلگرام مردم باید بتوانند یک بازه زمانی داشته باشند تا اطلاعاتشان را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل کنند، تصمیم گرفتند از ۱۱ اردیبهشت که تلگرام فیلتر شد، تا آخر خرداد ماه ۹۷ هاتگرام و تلگرام طلایی در داخل کشور خدمات ارائه کنند و پس از این مدت زمان تبدیل به یک پیام‌رسان مستقل شوند. اما بعد از بازه زمانی خرداد تیم دولت اعلام کرد که نمی‌تواند این دو پوسته را تبدیل به پیام‌رسان مستقل کند، از این رو سه ماه دیگر وقت گرفتند تا این پروژه را عملی کنند. اما بعد از این بازه زمانی هم اعلام کردند که نمی‌توانند این کار را انجام دهند و باز هم تا آذر ماه زمان گرفتند. چیزی که اینجا مشخص شد این بود که تیمی که پشت تلگرام طلایی و هاتگرام است مایل نیست این بستر را از دست دهد، چون حداقل در سه انتخابات از این بستر استفاده کرده بود و به نحوی تبدیل به رسانه‌ تیم دولت شده بود و به این خاطر تمام سعی خود را کردند که به هر طریقی تلگرام را در کشور حفظ کنند.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد: نکته مهمی که اینجا وجود دارد این است که ما بارها در رابطه با دسترسی‌های تلگرام طلایی و هاتگرام هشدار داده بودیم که چرا باید دو پوسته که نقش فیلترشکن را برای تلگرام بازی می‌کنند در کشور فعالیت کنند و مخالف ادعاهای دولت و تیم امنیتی آن بودیم که می‌گفتند "ما با هاتگرام و تلگرام طلایی جنگ اقتصادی و حملات تروریستی را دفع کردیم". درحالی که همه ما دیدیم که این ادعا به وضوح اتفاق نیافتاده است و تنها  بهانه‌ای  برای حفظ بستر تلگرام در کشور است. متاسفانه سرمایه‌گذاری زیادی روی تلگرام طلایی و هاتگرام شد و تمام  این سرمایه‌گذاری‌ها  که از اموال  بیت‌المال صورت گرفته بود هدر رفت و نتیجه عکس داد.

وی در آخر با اشاره به نبود حمایت کافی از پیام‌رسان‌های داخلی توسط مسئولان گفت: دولت در خصوص سند حمایت از پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی که در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد کوتاهی کرد و اگر این مقدار امکاناتی که برای تنفس مصنوعی به تلگرام در اختیار هاتگرام و تلگرام طلایی قرار گرفت، صرف پیام‌رسان‌های داخلی و تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات شده بود، می‌توانست تا حد زیادی کمک‌کننده باشد. با این وجود باید هرچه سریع‌تر این دو پوسته ضدفیلتر تلگرام  در داخل کشور متوقف و پیام‌رسان‌های داخلی  وارد عمل شوند و فعالیت‌های خود را به صورت جدی دنبال کنند. در خصوص اینستاگرام هم با توجه به هتاکی که اخیراً به مردم ایران انجام داده است خیلی زود باید تکلیف حاکمیت خود در حوزه فضای مجازی و فضای سایبر را با پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مشخص کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


برای نصب مجدد تلگرام طلایی چه کنیم؟

9812257 516

بهترین راه استفاده مجدد از تلگرام طلایی و هاتگرام، غیر فعال کردن فروشگاه گوگل پلی (google play store) می باشد. هرچند برخی از کاربران از روش هایی همچون غیر فعال کردن بخش سپر ایمنی پلی(play protect) گوگل پلی هم برای نصب مجدد استفاده کرده بودند ولی ظاهرا با این حال باز هم گوگل پلی نسبت به حذف مجدد آن اقدام نموده است و در مواردی با ورود به بخش سپر ایمنی پلی، نرم افزار گوگل پلی بسته شده است و کلا اجازه غیرفعال کردن این بخش را نداده است. با این حال برای استفاده از این روش در واقع بایستی ابتدا وارد فروشگاه گوگل پلی (google play store) شده و از منوی کناری به گزینه سپر ایمنی پلی(play protect) رفته و از آیکون تنظیمات (چرخ دنده) در بالای صفحه سمت چپ نسبت به غیر فعال کردن گزینه های چک کردن برنامه های مضر اقدام نمایید.

در صورتیکه از روش بالا به نتیجه نرسیدید تنها راه، غیر فعال کردن کامل فروشگاه گوگل پلی می باشد. برای این کار از بخش تنظیمات به منوی برنامه ها وارد شوید و پس از پیدا کردن برنامه فروشگاه گوگل پلی (google play store) نسبت به غیرفعال کردن این برنامه اقدام نمایید، سپس تلگرام طلایی را از بازار دانلود و نصب کنید. فقط دقت کنید که به اشتباه برنامه google play service را غیرفعال نکنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

گزارش تصویری