استفاده از مترجم گوگل برای مخفی کردن سایت‌های فیشینگ

1 T2XAT2cchESTRz7NGX3NhA

طبق بررسی پژوهشگران حوزه امنیت، گروه‌های هکری به تازگی به استفاده از صفحه مترجم گوگل برای مخفی کردن دامنه واقعی سایت‌های فیشینگ خود اقدام می‌کنند. روند اجرای این فریب ساده بوده و به این صورت است که ایمیل‌هایی به قربانی ارسال می‌شود که به جای هدایت مستقیم قربانی به دامنه صفحه‌های فیشینگ، او را به یک صفحه URL فیشینگ داخل صفحه مترجم گوگل هدایت می‌کنند. 
  در واقع به محض اینکه قربانی در داخل ایمیل فیشینگ دریافتی، کلیدی را فشار دهد یا از لینکی بازدید کند، به پورتال مترجم گوگل هدایت می‌شود که در واقع یک صفحه فیشینگ با نوار ابزار  مترجم گوگل بر بالای آن است. 

AS001

این فریب بر روی کاربرانی که از desktop استفاده می‌کنند، زیاد کارآمد نیست زیرا نشانه‌های زیادی وجود دارد که به کاربر هشدار فریب را می‌دهد. از جمله این نشانه‌ها، غیرفعال شدن موس بر روی لینک‌های داخل ایمیل برای دیدن صفحه مترجم گوگل یا برای دیدن نوار ابزار مترجم گوگل در بالای صفحه ورود تقلبی است.
با این حال این فریب بر روی کاربران موبایل کارآمد است زیرا صفحه نمایش فشرده‌ی ایمیل و وب بر روی موبایل باعث می‌شود نوارابزار مترجم گوگل بسیار واقعی به نظر برسد. 
یکی از این کمپین‌های هکری که از صفحه مترجم گوگل برای مخفی کردن صفحه فیشینگ خود استفاده می‌کرد، در ماه گذشته توسط پژوهشگر امنیتی Akamai، کشف شد. این کمپین هکری خاص، بعد از تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات کاربری ورود به حساب گوگل، بلافاصله کاربر را به صفحه فیس‌بوک، برای جمع‌آوری اطلاعات کاربری فیس‌بوک هدایت می‌کرد. که این در واقع یک اشتباه حریصانه این کمپین محسوب می‌شد چرا که به احتمال زیاد کاربر متوجه فریب شده و ممکن بود رمز عبور خود را تغییر دهد. گوگل اعلام کرده است که URL مربوط به این کمپین هکری را مسدود کرده است و در صورتی که کاربران با چنین سایت‌های فیشینگی، به طور مشابه مواجه شدند از طریق آدرس: /google.com/safebrowsing/report_phish به گوگل اعلام کنند.

منبع: zdnet.com
ترجمه: مرکز افتا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

گزارش تصویری