کلاهبرداری ناکام تلفنی به نام مهمان خارجی

133589 928

گزارش نمونه ای از تلاش كلاهبرداران تلفنی به قصد اخاذی از یكی از  همکاران دانشگاه جهت آشنایی با روش های این کلاهبرداران منتشر می شود:

پیرو گزارشات قبلی مربوط به كلاهبرداری تلفنی از همكاران محترم دانشگاهی، اینجانب نیز اخیرا در معرض گونه ی جدیدی از كلاهبرداری تلفنی قرار گرفتم كه جزئیات آن را به حضورتان تقدیم می كنم تا آگاهی همكاران برای مقابله با مواردی از این دست بیشترشود.

دیروز( 16 مهر) بعد از ظهر در معرض یك مورد كلاهبرداری تلفنی قرار گرفتم ، با توجه به هشیاری نسبی خودم (كه بخشی از آن را مدیون گزارشهای دریافتی از مدیریت حراست دانشگاه هستم ) متوجه كلاهبرداری شده و طرف مقابل را به اصطلاح دست به سر نمودم.

فردی كه خودش رو آیدین شكر اف معرفی میكرد با پیش شماره 0990 (ایرانسل) با مدیر بازرگانی یكی از كارخانجات مشهد تماس گرفته و با زبان بی زبانی كه مثلا فارسی و انگلیسی بلد نیست گفته بود من فقط تركی (استانبولی) بلدم و اسم كارخانه را گفته بود كه انگار با كارخانه كار دارم و الان در فرودگاه تهران هستم…

با توجه به تسلط نسبی اینجانب به زبان تركی استانبولی از من خواستند با وی تماس گرفته و راهنماییشان كنم بیاید مشهد .

با تاخیر یك ساعته با طرف تماس گرفتم اظهار كرد كه من الان فرودگاه تهران سرگردان و علافم. پرسیدم امام خمینی یا مهرآباد كه گفت مهرآبادم و می خوام بیام مشهد (یعنی مثلا فهمیده بود كه كارخانه مشهد هست) و می خوام بلیط بگیرم و از تركمنستان آمدم و فقط لیر تركیه همراهم هست!!! به ایشان گفتم تصویر پاسپورتت رو بفرست ،گفت اینترنت ندارم. گفتم اسم و فامیل و شماره پاسپورت بفرست گفت بلیط گرفتم فقط پولش مونده...

با چند بار تماس من با مدیر كارخانه و فرد مثلا خارجی سناریو این بود كه پاسپورت دست مسئول كانتر پرواز زاگرس هست و بلیط رو صادر كرده و به پرواز نیم ساعت بیشتر نمانده وتا پول را نگیرد  پاسپورت را به طرف خارجی پس نمی دهد، ازش خواستم كه شماره كارت بفرستد و صاحب شماره كارت رو چك كردم با نام خانوادگی دلائی میلان بود (البته فرد پشت كانتر خود را میلانی معرفی كرده بود) و وانمود می كرد كه به شدت سرش شلوغ است!؟!
در تماسهای مكرر من با فرد مورد نظر هیچ صدای محیطی فرودگاه نمی آمد مثلا پیجینگ فرودگاه یا همهمه ی مسافرین و گاها صدای ماشین یا موتور شنیده می شدكه بسیار شك برانگیز بود. لیست پروازهای را از اینترنت چك كردم دیدم پرواز بعدی زاگرس به مقصد مشهد ساعت 11 شب هست. ضمن اینكه با ایستگاه زاگرس تهران تماس گرفتم ولی فرد مذكور را در بین همكاران نمی شناختند.

من هم دست آخر به اوگفتم ساعت كاری كارخونه تموم شده وكسی نمی تونه كارت به كارت كنه ،كه برگشت گفت :خوب خودت بزن منم با عذرخواهی گفتم تو كارتم پول نیست. اصرار داشت میاد پولم رو پس میده… و اظهار می كرد هتل پارس در وكیل آباد می خواد بمونه و از این داستانها…

موردی كه ایشان تلاش داشت از آن استفاده كند برانگیختن احساس كمك به یك خارجی بود و  تاكید می كرد چرا مردم مملكت شما اینجوری هستند و كمك نمی كنند و ...

شاید مدل كلاهبرداری ایشان برای اساتید مثلا خارجی كه قراره بیان دانشگاه فردوسی هم پیش بیاد و طرف خودش رو یه استاد خارجی معرفی كنه و تقاضا كنه پول بلیطم و بدید و این حرفها لذا  مناسب دیدم كه همكاران محترم در جریان این مدل از كلاهبرداری تلفنی نیز قرار بگیرند.

خواهشمند است ضمن حفظ هوشیاری کامل در این خصوص از هرگونه همکاری با کلاهبرداران جدا خودداری نموده و مراتب را سریعا به مدیریت حراست دانشگاه اعلام نمایید.

با استفاده از لینک های ذیل می توانید با روش های این کلاهبرداران بیشتر آشنا شوید.

 مطالب مرتبط

 

دیدگاه‌ها   

+2 #1 همون همکار قبلی 1397-07-21 12:10
باسلام و احترام
از دقت نظر کارشناسان محترم و اطلاع رسانی به موقع و مستمر شما کمال تشکر رو دارم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین مطالب

گزارش تصویری